top of page
Search

Скринінг онкологічних хвороб

Writer: Anton BurlakaAnton Burlaka

Працюючи в онкологічній клініці 12 років, я рутинно займаюсь оперативним лікуванням пухлин різних локалізацій в черевній порожнині. За час своєї роботи доволі часто доводилось чути від пацієнтів або ж їхніх родичів запитання в стилі: “А коли нам обстежуватись щоб не було такого ж..? Можна мені зробити теж КТ-шку??? А може зонд “ковтнути”??” Після таких питань зазвичай починається розмова в стилі некороткої 30-хвилинної “польової лекції” в нашій ординаторській.

Саме тому я вирішив створити невеличкий блог щодо часу та кратності обстежень для скринінгу онкологічних хвороб.


Головне, що потрібно зрозуміти – це те, що пухлини або ж рак, або ж новоутворення можуть виникати у людей як спорадичне явище (не визначене генетичними факторами), через певну сукупність стохастичних (випадкових, імовірних) подій, і таких пацієнтів більшість. Виникнення онкозахворювання також може бути обумовлене генетично, що спричиняється спадковою передачею генів із мутаціями і таких випадків меншість.


Чому це важливо знати? Та тому, що у випадку “спорадичних раків”, їх ризик дуже сильно залежить від віку особи. Це можна легко продемонструвати на прикладі колоректального раку (КРР). Тут можна побачити, що ризик розвитку КРР значно зростає після 45 років. Дані взято на сайті SEER.




На сайті ВООЗ написано: “Підвищити ефективність, максимізувати користь і мінімізувати шкоду”– це основний дивіз скринінгових рекомендацій ВООЗ. Їхні рекомендації щодо скринінгу більшості хвороб є у відкритому доступі.


Хочу нагадати, що Ваш спосіб життя, зокрема вибір дієти, повсякденного фізичного навантаження та інших звичок, може вплинути на загальний стан Вашого здоров’я, а також на ризик розвитку раку та інших серйозних захворювань. Ці фактори можна змінити, однак є генетичні чинники, які ми отримуємо в спадок від наших батьків, що змінити не можна.


ТО ЩО ТАКЕ ТОЙ С К Р И Н І Н Г ???



ВООЗ дає наступне визначення - грубий процес сортування. Він діє як “сито”, відокремлюючи осіб, які, ймовірно, мають цей стан, від тих, у кого, ймовірно, його немає. Скринінговий тест ніколи не буває на 100% точним; він не дає впевненості, а лише вірогідності того, що особа знаходиться під загрозою (або без ризику) через присутність скомпроментованості.


Скринінгові тести використовуються для виявлення раку у людей, у яких немає симптомів. Регулярний скринінг дає найкращі шанси виявити рак на ранній стадії, ще до того, як він поширився. Онкологи знають, що 5-річна виживаність (а це основний показник якості лікування в онкології) прямо пропорційно корелює із стадією захворювання, а отже і з ефективністю лікування.


Це стосуються майже всіх онкологічних хвороб. Останнім часом можна бачити, що швидка імплементація новітніх протипухлинним методів лікування призвела до значних успіхів у лікуванні “запущених” стадій захворювань. Ця проблема основна для онкологів в Україні, адже більше 50% вперше виявлених раків виявляють саме на 3-4 стадіях.


Прочитавши декілька десятків мета-аналізів та усіляких статей із ресурсу PUBMED я прийшов до висновку, що скринінгові програми реально працюють, однак вони є надзвичайно дороговартісними, оскільки навіть такі країни як Норвегія, США, Японія мали труднощі із охопленням всього населення, зокрема при скринінгах раку шлунка, кишки, легень, молочних залоз та ін.


Щоб ви знали, більшість досліджень зі скринінгу продовжують проводитись і до нині, це пов’язно із проблемами вибору оптимальних методів визначення того чи іншого захворювання. Зокрема, при колоректальному раку є біля 5 методів визначення прихованої крові в калі, кожен з яких має свою специфічність та чутливість… А наявність антитіл до H.Pilory в крові не може бути 100% фактором ризику раку шлунка, при тому, що цей мікроорганізм визнано канцерогеном №1 в даній онкопатології.



На цій схемі зібрав основні рекомендації, що використовуються в країнах із високими показниками захворюваності на ту чи іншу онкопатологію.

ТЕПЕР У ВАС Є ПРОСТА ТА ЗРОЗУМІЛА СХЕМА ДЛЯ ОБСТЕЖЕННЯ, ЩО ВІДПОВІДАЄ ЗАКОРДОННИМ СТАНДАРТАМ, ТА ДОПОМОЖЕ ВАМ ВБЕРЕГТИ СВОЄ ЗДОРОВ’Я, яка щороку буде змінюватись…


ХОЧУ ТАКОЖ ЗАУВАЖИТИ, що всі обстеження потрібно проводити тільки з направленням лікаря-онколога чи іншого спеціаліста, які ви отримуєте під час лікарської консультації.

 
 
 

Comments


bottom of page